چرا چین قدرتمند شد؟

۳۷

چرا چین قدرتمند شد؟

چین قدرتمند خاصل تلاش ها و برنامه ریزی های منظم است .هر اقتصادی که  بتواند در شرایط دشوار و سخت به اهداف و آمال خود دست یابد یک اقتصاد مقاومتی است.
تولید ملی مهم ترین زیربنای اقتصاد مقاومتی است و سایر برنامه های اقتصادی براساس تولید ملی تنظیم می شود.
چین چرا موفق شد
چین چرا موفق شد

به گزارش تیم محتوای نوید نقوی: 

چین قدرتمند تا سال ۲۰۵۰

چین در حال حاضر براساس معیارهای سنجش برتری اقتصادی، اولین اقتصاد برتر جهان و براساس معیار و ملاک های دیگر اقتصاد دوم جهان است. چین توانسته در سال ۲۰۱۵، در حدود ۱۱ هزار میلیارد دلار در رتبه دوم اقتصاد جهانی قرار گیرد. کشور چین با حدود ۵/۱۹ هزار میلیارد دلار در صدر کشورهای تولیدکننده جهان قرار گرفته است. ارزش تولیدات چین این کشور در سال ۱۹۶۰ فقط ۱۰ درصد تولید آمریکا بوده است.اینها بخشی از موفقیت های چین قدرتمند است

این کشور بعد از زمان اصلاحات اقتصادی در سال ۱۹۷۹، به میانگین رشد ۹ درصدی دست یافته است. گاهی اوقات این نرخ رشد به ۱۶ درصد نیز می رسد. شاید این کشور در سال ۲۰۵۰ با تولید داخلی حدود ۶۰ هزار میلیارد دلار اقتصاد اول جهان باشد و فقط ۵/۱ درصد با اقتصاد آمریکا فاصله داشته باشد.

تراز تجاری چین

صادرات چین قدرتمند به کشورهای مختلف یکی از مهم ترین عوامل رشد اقتصادی این کشور بوده است. این کشور هم اکنون ۱۴ درصد از کل صادرات جهان را از آن خود کرده است و ارزش مالی صادرات این کشور ۳/۲ هزار میلیارد دلار برآورد شده و تراز تجاری آن طی سال های اخیر مثبت بوده و فقط در چند سال رشد مثبتی نداشته است. برخی از مهم ترین محصولات صادراتی این کشور عبارتند از

 1. محصولات کارگر محور مانند پوشاک، مبلمان، منسوجات، کفش، محصولات پلاستیکی (۱۶ درصد)
 2. انواع موتور و ژنراتور (۵ درصد)
 3. محصولات مکانیکی و الکترونیکی (۴۱ درصد)
 4. محصولات با تکنولوژی بالا ( ۲۰ درصد)

شخصیت شناسی

کشورهای واردکننده

 1. ایالات متحده آمریکا (۱۸ درصد)
 2. هنگ کنگ ( ۱۵ درصد)
 3. کشورهای حوزه یورو (۱۶ درصد)
 4. کشورهای آس سه آن (ASEAN) (12 درصد)
 5. ژاپن (۶ درصد)
 6. کره جنوبی (۴ درصد)
 7. هندوستان (۳ درصد)

اما نکته مهم در قدرتمندشدن چین این است که رشد فزاینده اقتصاد چین مرهون سیاست های درست اقتصادی سیاستمداران است که آن را به قدرت اقتصادی در جهان تبدیل کرده است.

درسال ۱۹۷۰، رشد و توسعه اقتصادی خود را تجربه کرد. این کشور از همه ظرفیت های تولیدی و اقتصادی خود استفاده کرد تا بتواند به بزرگترین غول اقتصادی جهان تبدیل شود. الگوی رشد اقتصادی چین در هیچ جای دیگری در جهان قبلا وجود نداشته است. دولت و همکاری مردم باعث شد تا بتواند به چنین رشد اقتصادی دست یابد. چین قدرتمند در حال حاضر برای بسیاری از کشورهای غربی و به خصوص آمریکا به اژدهای زرد تبدیل شده و اقتصاد این کشورها را تحت سلطه خود درآورده است.

برخی از اقدامات و برنامه های دولت برای رشد اقتصادی بدین قرار است :

 • توسعه و گسترش دانش، فناوری و پژوهش

استفاده از علم و دانش چین موجب شد که به چنین رشد اقتصادی دست یابند. دولت در بومی سازی فناوری ها و تکنولوژی های نوین به موفقیت هایی دست یافته و به همین حتی هزینه های بسیاری زیادی را به انجام رساندند تا این ایده را محقق کنند. چین با این ایده توانست که بسیاری از تکنولوژی های غربی را وارد کرده و آن ها را بومی کند.

۶۰ درصد از محصولات کشاورزی بوسیله تکنولوژی های بومی شده تولید می شود. تکنولوژی های بومی شده در همه ارکان صنعت و اقتصاد چین به کار گرفته شده اند تا رشد سریع اقتصادی را محقق کنند.

یکی از روش های چین برای موفقیت کاهش هزینه های تولید وایجاد کارگاه های خانگی است.

شما چگونه هزینه های تمام شده خود را کاهش   میدهید ؟

 • الگوی منحصربفرد در تجارت خارجی

اگرچه مردمان این کشور دروازه های کشور خود چین را برای خارجیان گشودند ولی باید اذعان کنیم که چین در همه بازارهای جهانی هوشمندانه، برنامه ریزی شده و به موقع حضور پیدا کرد. زمانی تولید ملی چین باعث شد تا آن به هفتمین کشور صادرکننده جهان تبدیل شود باعث شد تا وارد سازمان تجارت جهانی شوند. در این سازمان با بسیاری از کشورهای شاخص جهانی مذاکره کردند تا بتوانند هر چه بیشتر اقتصاد خود را پویاتر کنند. حتی تولید ملی خود را بقدری قدرتمند کردند که در مقابل آزادی های تجاری تجار خارجی، تولید ملی آن ها تضعیف نشود و همچنان بتوانند بازارهای جهانی را از آن خود کنند.

اهمیت برنامه ریزی در زندگی کاری و شخصی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.