مهارت‌های خرید

0 820

مهارت‌های خرید از جمله شاخص‌ترین توانایی‌های یک فرد در زندگی می‌باشد. هرچند ممکن است گاهی اوقات اهمیت آن نادیده گرفته شود، اما همواره اهمیت آن در زندگی هر شخصی نمود می‌یابد.

عمل به برخی از نکات و اصول در مورد خرید می‌تواند باعث افزایش احساس رضایت از خود و اعتماد به نفس شود. همچنین یک خریدار خوب همیشه از پول خود به بهترین نحو استفاده می‌کند و این امر تحسین دیگران را نیز می‌تواند به همراه داشته باشد. مهارت‌های خرید از ابعاد کوچک مانند خرید اقلام ضروری خانه یا #خرید وسایل اساسی خانه تا ابعاد وسیع مانند خرید تجهیزات یک شرکت یا مواد خام جهت راه‌اندازی یک تولیدی را شامل می‌شود.  در اینجا ما قصد داریم تا نکات مهم و ضروری در خرید کردن را مرور کنیم که می‌تواند شامل هر نوع خریدی باشد.

مهارت‌های خرید شامل چه مواردی می‌تواند باشد

– خرید به‌موقع و سروقت  یکی از مهارت‌های خرید: همواره زمان خرید را باید موردتوجه قرار داد. به عبارتی شما باید بدانید که چه محصولی را چه زمانی باید خریداری کنید. البته این مورد نیاز اساسی و فوری به یک کالا یا جنس را شامل نمی‌شود، چراکه گاهی شما به یک کالا در همان لحظه نیاز دارید و امکان تغییر زمان در خرید را ندارید؛ البته پیش‌بینی نیاز به آن کالا نیز می‌تواند در زمان خرید ما در مورد این دسته از اجناس کمک‌ کند. اما به‌طورکلی وقتی شما قصد خرید دارید باید بدانید که بهترین زمان برای خرید آن کالا یا جنس چه موقع است، این تخمین زمان می‌تواند هم به قیمت آن و هم به کیفیت آن کمک کند. به عنوان مثال خرید سبزیجات یا میوه در اول صبح بسیار مناسب‌تر است چراکه جنس باکیفیت بهتری را می‌توان به دست آورد. همچنین زمانی که قصد خرید یک کالا به عنوان مواد خام موردنیاز یک شرکت را دارید باید در نظر بگیرید که ارزش آن ماده در چه زمانی در کمترین مقدار خود است و در زمان مناسب اقدام به خرید کنید. کالاهای مصرف شدنی مهم‌ترین اقلام در این‌گونه خریدها هستند که باید به تاریخ آن‌ها دقت بسیاری شود.

مهارت‌های خرید
مهارت‌های خرید

– ارجحیت کیفیت به قیمت: همواره ایجاد تعادل مناسب بین کیفیت و قیمت در خرید بسیار ضروری است و یکی از مهارت‌های خرید محسوب می‌شود. همواره افراد با توجه به وضعیت مالی خود به انجام خرید می‌پردازند اما همواره باید در نظر داشت که گرفتن جنس باکیفیت مهم‌تر از خرید جنس ارزان‌قیمت است. گاهی خرید یک جنس باکیفیت ولی قیمت بیشتر باعث صرفه اقتصادی بیشتری می‌شود نسبت به اینکه یک جنس باکیفیت کم ولی قیمت ارزان بخریم و مجبور باشیم هرچند وقت آن را تعویض، تعمیر یا اصلاح کنیم و بابت آن هزینه پرداخت کنیم. بنابراین در هنگام خرید به کیفیت خرید خود توجه کنید و بهترین گزینه را برای رفع نیاز خود انتخاب کنید.

– جستجو در مورد خرید محصول: پیش از خرید یک محصول یا کالا حتماً در مورد آن تحقیق و جستجو کنید و انواع مختلف آن و قیمت‌های مختلف بازار را در مورد آن در نظر بگیرید و برای داشتن بهترین خرید تلاش کنید. جستجو می‌تواند از طریق اینترنت یا پرس‌وجو از افراد آگاه انجام شود. همواره به خاطر داشته باشید جهت انجام یک #خرید-خوب باید تمامی شرایط از جمله قیمت، کیفیت، مسافت، حمل‌ونقل، تخفیف‌ها و … را در نظر بگیرید. به‌عبارت‌دیگر در انجام خرید همواره وسواس داشته باشید و آن را به عنوان یکی از مهارت‌های خرید همواره مورد توجه قرار دهید.

– به خدمات پس از فروش یک خرید و یا ضمانت آن توجه کنید: از جمله مهارت‌های خرید توجه به کیفیت، ضمانت، گارانتی و خدمات پس از فروش آن است. توجه به آن باعث می‌شود که در صورت بروز مشکل بدون هیچ‌گونه احساس خطر به رفع آن پرداخته و متحمل پرداخت هزینه زیاد نشوید.

برخی نکات ضروری در مهارت‌های خرید عبارت‌اند از:

– توجه به میزان ریسک خرید: توجه یک فرد در مورد نتایج منفی و نامطمئن از یک خرید همواره باید موردتوجه قرار بگیرد. یعنی پس از انتخاب خرید خود باید در نظر بگیرد که این خرید اگر مناسب نباشد چه مقدار باعث ضرر و زیان می‌شود و میزان ریسک و خطر آن برای اینکه خریدی مناسب از کار درنیاید چه قدر است. میزان ریسک از جمله نکات ضروری در مهارت‌های خرید است.

– تصور از راحتی خرید: میزان راحتی یک فرد از آسان بودن انجام خرید و همچنین میزان تلاش و صرف وقت برای عملیات خرید می‌تواند در خرید مؤثر باشد و یکی از مهارت‌های خرید به شمار آید. یعنی ممکن است یک فرد برای انجام یک خرید مسافت زیادی را طی کند و یا در شرایط آب و هوایی سخت مجبور به رفتن به خرید شود ولی همین کار را بدون دردسر توسط خرید اینترنتی انجام دهد. پس خرید راحت و آسوده می‌تواند از عوامل خرید مناسب باشه چون یک کالای مشخص را با دردسر کمتری تهیه و دراختیار گرفته است.

– برند و امنیت: برند همواره ابزاری برای شناساندن و تفکیک محصولات از یکدیگر است. برند خوب می‌تواند همواره ضامن امنیت خرید شما باشد. توجه به آن در خرید می‌تواند به تصمیم‌گیری کمک کند. شناخت انواع برندها و ویژگی آن‌ها از جمله مهارت‌های خرید است.

مهارت‌های خرید
مهارت‌های خرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ