کوچینگ

1 761

کوچینگ چیست و کوچ کیست؟

مقدمه:
تا حالا با سوالات زیر مواجه شده اید:
چرا کیفیت زندگی ام پایین است؟
چرا در مقابل مشکلات، به جای حل کردنشان، به بهترین شکل ممکن، خود را با آنها تطبیق می دهم؟
آیا من هم مثل آدم های داخل اینستاگرام می توانم موفق، پولدار و خوشحال باشم؟
چرا کسب و کارم بعد از اینهمه تلاش به درآمدزایی نمی رسد؟
حال من چگونه خوب می شود؟

برای پیدا کردن جواب سوال هایی مثل سوالات بالا، باید سلف کوچینگ انجام دهیم. برای درک این مفهوم، مقاله را تا انتها بخوانید.

کوچ به چه معناست؟

آموزش کوچینگ ، کوچ به چه معناست ، مدیریت کسب و کار ، منتورینگ

اول از همه باید با معنی کلمه کوچ(coach) آشنا شویم چرا که شاید بارها این کلمه، در سمینارها، فضای مجازی و یا مجلات، به گوشتان خورده باشد اما هیچ ذهنیتی نسبت با آن ندارید و کاربرد آن را نمی دانید.
کوچ(coach) در زبان لاتین یعنی کالسکه و اگر در واژه نامه انگلیسی، به دنبال معنی آن باشید به صفحاتی بر می خورید که داستان هایی زیبا برایتان نوشته شده است.
در مورد کلمه کوچ داستان جالبی وجود دارد که این داستان بر می گردد به روستایی در شمال غربی مجارستان با نام کاکس(kocs)؛ روستایی که به خاطر یک خلاقیت خاص معروف شد و این نوآوری در زمان خودش، جهان را متحول کرد.
آن اختراع چیزی نبود جز کالسکه های بزرگ و راحتی که برای حمل و نقل استفاده می شد.
این کالسکه ها با نام کالسکه های کاکس شناخته شدند و این کلمه بعد ها به کوچ در فرهنگ لاتین تغییر شکل داد.
در دهه سوم قرن هجدهم میلادی دانش آموزان و دانش جویان از این کلمه برای معلمان سرخانه استفاده می کردند. کوچ هایی که دانش آموزان را برای امتحانات نهایی آماده می کنند.
استفاده از کوچ ها یا مربیان ورزشی در حقیقت در دهه هشت قرن هجدهم میلادی مرسوم شد بطوریکه با روش های مختلف کوچینگ آنها را برای مسابقات آناده می کردند.
امروزه ما کوچ ها را کسانی می دانیم که به افرادی کمک می کنند که به لحاظ احساسی و روانی کاملا کاملا سالم هستند اما به کسی نیاز دارند که از او کمک بگیرند و به موفقیت ورزشی، کسب و کار، زناشویی و یا حتی تحصیلی دست پیدا کنند و در نهایت به هدفشان برسند.

کوچینگ چیست و کوچ ها چه کاری انجام می دهند؟

بیزینس کوچینگ ، مدیریت کسب و کار ، منتورینگ ، آموزش کوچینگ

کوچینگ یک رابطه و گفت و گوی حمایتی دو طرفه بین کوچ و مراجعه کننده است که در طی این فرایند، کوچ کنار مراجعه کننده قرار می گیرد تا به او کمک کند پاسخ سوالاتش را از درون خودش کشف کند.
بطوریکه مراجعه کننده مشکل خود را با کوچ مطرح می کند و کوچ فقط با سوالات عمیقی که از مراجعه کننده می پرسد او را به لایه های درونی ذهنش هدایت می کند.
به او کمک می کند تا ارزش ها و اولویت هایش را بشناسد، مسائل درونی اش را بررسی کند، مشکلاتش را حل کند یا اینکه بتواند برای آینده اش برنامه ریزی کند.
نکته حائز اهمیت این است که کوچینگ با مشاوره، تعلیم، تربیت و آموزش کاملا متفاوت است؛ در واقع کوچ به شما مسیر نمی دهد، هدایت نمی کند، برای شما پلنی طراحی و برنامه ریزی نمی کند.کوچ و کوچینگ شرکت و کسب و کار ، ترسیم مسیر راه شرکت
کوچ به شما کمک می کند از زمان حال تا آینده را بررسی نموده و مسیر راهتان را خودتان ترسیم کنید.

او از شما سوالاتی می کند که تا بحال از خود نپرسیده اید و به آن فکر نکرده اید.
حرف آخر این است که برای رسیدن به بهترین کیفیت زندگی، راه حل مشکلات، موفقیتی مثل آدم های موفق داخل اینستاگرام، درآمدزایی روزافزون و حال خوب باید سلف کوچینگ انجام دهیم و خود را برای جنگیدن با موانع و مشکلات مسیر هدفمان همیشه آماده نگه داریم.
امیدوارم از خواندن این مقاله شناخت خوبی از کوچ و کوچینگ به دست آورده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ