تیم کوچینگ چیست

۳۳

 

تیم کوچینگ و مدیریت سازمان

مدیر بودن و کوچ بودن شبیه این است که یک تیم ورزشی را برای مسابقه ای آماده کنید. شاید تصور کنید که مدیریت به کوچینگ هیچ ارتباطی ندارد. ولی با کمی دقت و توجه متوجه خواهید شد که اتفاقا هر دو در راستای هم هستند.شما باید سازمان خود را به خوبی بشناسید این یعنی شما تیم کوچینگ را بلدید. و نقاط قوت و ضعف آن را شناسایی کنید. باید برای سازمان خود اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت قرار دهید و نسبت به هرکدام از اهداف سازمان خود متعهد باشید تا بتوانید به موقع براساس زمان بندی به آن ها دست یابید.

 

یک مدیر که کار کوچینگ را هم انجام می دهد باید به روحیات و توانایی های کارکنان و مدیران ارشد و میانی خود کاملا آشنا باشد. باید به هرکس متناسب با توانایی های خود، مسئولیت هایی محول کند تا سازمان را به هدف از پیش تعیین شده برساند.

باید کارکنان و مدیران را با انگیزه کند تا نسبت به هدف سازمانی دلسرد نشوند و همچنان بتوانند با اراده و مصمم به کار خود در سازمان ادامه دهند و موفقیت هایی را برای سازمان رقم بزنند. هدف تیم کوچینگ فراهم سازی بسترهای لازم جهت کسب موفقیت های بیشتر و بزرگتر است.

تیم کوچینگ
تیم کوچینگ

نحوه تیم کوچینگ

  1. شناسایی توانمندی های کارکنان و مدیران

باید تیم سازمانی خود را به خوبی بشناسید، نقاط ضعف و نقاط قوت آن ها را شناسایی کنید. کدام موارد به کارکنان شما انگیزه می دهد یا آن ها را بی انگیزه می کند. آیا کارکنان شما زمانی که استرس دارند به خوبی کار می کنند یا زمانی که همه چیز آرام بوده و در آسایش هستند.

ابزار تیم کوچینگ

شما می توانید با بسیاری از ابزارها تیم خود را بررسی نمایید. می توانید با آزمون های رسمی یا برداشت اعضای تیم خود را بررسی و ارزیابی کنید. با آزمون های شخصیتی نیز می توانید به هیجانات اعضای تیم خود پی ببرید و به روحیات تک به تک اعضای تیم خودتان پی ببرید.

  1. مشخص سازی هدفی برای سازمان

هدف هر سازمانی موفقیت در چالش های پیش روی آنهاست. شما می توانید هدف بزرگ سازمان را به اهداف کوچکتری خرد کنید تا کارکنان و مدیران براحتی و در زمان کمتری بدان ها دست یابند. بدین ترتیب کارکنان و مدیران بعد از دست یابی به هر هدف همچنان روحیه خود را حفظ خواهند کرد.

ابزار تیم کوچینگ

برای داشتن هدف و مقصود باید روش و استراتژی خاصی داشت. شما با ابزارهای متعددی می توانید، برنامه ریزی استراتژیک خود را محقق کنید.

شما با روش های متفاوتی می توانید افزایش فروش، محقق کردن اهداف مالی یا سایر اهداف دیگر خودتان را محقق کنید.

  1. فراهم سازی محیط مناسب برای کسب موفقیت

همیشه باید برای کسب موفقیت زمینه آن را ایجاد کنید. شما می توانید با آموزش اعضای تیم، فراهم کردن نرم افزارها و سخت افزارها، بازاریابی به موفقیت هرچه بیشتر اعضای تیم خود کمک کنید.

ابزار تیم کوچینگ

شما به خوبی با ابزارهای مورد نیاز تیم خود آشنایی دارید، البته بخشی از این ابزارها را می توان در درون سازمان ایجاد کرد و برخی دیگر مربوط به برون سازمان هستند. بنابراین می توانید با مدیران ارشد و میانی کلیه هماهنگی های لازم را به انجام برسانید تا کلیه منابع در اختیار کارکنان و اعضای تیم قرار گیرد.

هدف تیم کوچینگ این است که یک سازمان بتواند در پرتوی همکاری اعضای خود به موفقیت های بیشتری دست یابد.

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.